30-річчя відділу етнографії Житомирського краєзнавчого музею

15 травня 2020 року виповнюється 30 років з часу відкриття відділу етнографії в Житомирському краєзнавчому музеї, який був відсутній майже 60 років.

У 1900 році в м. Житомирі було створено Товариство дослідників Волині. За ініціативи членів Товариства – О.О. Фотинського, М.М. Белоніна, В.Г. Кравченка та інших, була заснована етнографічна секція, яка в 1907 році стала етнографічним кутком, яким опікувався В.Г. Кравченко. В 1910 році В.Г. Кравченко, маючи понад 50 років, очолив  відділ етнографії.

В.Г.Кравченко

Етнографічний відділ працював дуже плідно. Під безпосереднім керівництвом В.Г. Кравченка в краї створилася ціла мережа етнографічних гуртків, в яких працювали студенти, вчителі,  краєзнавці-початківці. Проводились етнографічні розвідки та експедиції, фіксувались та збирались на збереження предмети традиційної духовної та матеріальної культури жителів Поліського краю. Фонди поповнювалися неповторними експонатами, які дбайливо описувалися, проводилася велика наукова робота. За розробленими В.Г. Кравченком програмами збору експонатів можна працювати і в сьогоденні. Його повагу до народних традицій, до того прекрасного, що може створити проста людина, ми стараємося не забувати та примножувати.

Наближались 1930-ті роки. За сфабрикованим доносом, як «націоналіста-дворушника», В.Г. Кравченка було заарештовано та звільнено з роботи. Після допитів, кількох місяців тюремних тортур, слідчі не знайшли в діях вченого крамоли. Його поновлюють на роботі в музеї, проте, під постійним наглядом та переслідуваннями працювати було нестерпно. Влітку 1931 року він назавжди покинув наше місто. Відділ етнографії був розформований. Багато безцінних експонатів було просто знищено.

Відновлено відділ лише у 1990 році. Протягом тридцяти років роботи працівники відділу значно поповнили музейні фонди. Було підготовлено декілька стаціонарних виставок, більше 30 пересувних. Розроблено багато лекцій, тематичних вечорів народознавчої тематики, які проводяться в школах, училищах та вузах по всій території Житомирської області.

Зав. відділом етнографії В.І. Невеська під час лекції

Постійно проводяться наукові пошуки та дослідження, результатом яких стають наукові повідомлення, статті та інформаційні довідки.

Етнографічний відділ активно бере участь у різних заходах та святах по усій області, експонуючи безцінні скарби фондів музею.

Відділ етнографії в замку Радомисль

З нетерпінням чекаємо відвідувачів до нашого музею та етнографічного відділу.

Завідуюча відділом етнографії
Невеська В.І.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #384d77;background-size: initial;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 180px;}