Археологічні знахідки в околицях с. Горбулів

Окремі знахідки давніх предметів, які іноді знаходять під час обробки ґрунту, проведені земляних, будівельних, меліоративних та інших робіт, можуть чимало розповісти про цікаві сторінки з історичного минулого краю. У червні 2011 р. працівниками відділу досліджень, обліку і паспортизації об’єктів культурної спадщини музею проводили спільно з районним відділом культури і туризму Черняхівської райдержадміністрації обстеження пам’яток в околицях с. Горбулів. На одному з пагорбів, що відомий під назвою “Костева гора”, розташованого неподалік с. Моделів на території Потіївської сільської ради Радомишльського району, на поверхні ґрунту було знайдено цікаве знаряддя праці. На перший погляд, звичайний, нічим не примітний для багатьох уламок каменю. Насправді, безцінний свідок давнини – скребок. Виготовлений з кременю на кінці скороченої широкої пластини. Такі знаряддя у прадавні часи використовували для обробки шкіри, дерева, кістки і рогу. Примітно, що поверхня скребка суцільно покрито блідо-молочною патиною. Знахідка вказує на те, що “Костева гора” була заселена у досить давні часи. Коли саме?

Завдяки дослідженням проведених у 1974-1976 роках працівником Володарсько-Волинської експедиції, геологом, археологом, знавцем первісних старожитностей В.К. Пясецьким, на цьому місці було відкрито залишки невеличкої за розмірами стоянки доби фінального палеоліту (13,5-10 тис. до н.е.), умовно названої Горбулів. Встановлено, що перші мешканці, з’явились тут у період так званого аллередського пізньольодовикового потепління клімату, який окремі дослідники датують приблизно у межах від 11400 до 10800 або від 9900 до 8900 років тому. Саме в цей час на теренах нашого краю проживали численні племена мисливців, основним об’єктом полювання яких переважно був північний олень. Недарма цей період в історії первісного суспільства називають добою північного оленя.  Північні олені тварини стадні, постійно переміщалися в пошуках пасовиськ. Разом з ними вимушена була кочувати й первісна людина. Саме цим можна пояснити невеличкі розміри стоянки, відсутність культурного шару і бідний речовий інвентар. Цілком ймовірно, стоянка носила тимчасовий, сезонний характер. До того ж водні об’єкти від пагорба розташовані на значній відстані, що було незручно для тривалого проживання у цій місцевості. Припускаємо, що Горбулівська стоянка була розміщена первісними мисливцями неподалік шляху в період чисельної міграції північного оленя на нові території.

Фото 1 – Стоянка фінального палеоліту Горбулів

Фото 2 – Крем’яний скребок з Горбулівської стоянки

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #384d77;background-size: initial;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 180px;}