Кам’яний серп скіфського періоду ранньозалізного віку

Нещодавно місцева жителька передала до музею цікавий старовинний артефакт. Ним виявився кам’яний серп, який було знайдено на одній з дачних ділянок під час обробки поверхневого шару ґрунту в районі Соколової гори у північно-західній околиці м. Житомира. Знаряддя добре збереглося, виготовлено з кременю темно-сірого кольору. Серп витягнутий з широкою основою і звуженим до верху вістрям. Спинка дугоподібна. Робочий край зубчастий, ледь ввігнутий до середини, частково відполірований та оброблений дрібною ретушшю. Розміри: довжина – 10,7 см, ширина від вістря до основи 0,09-3,9 см, товщина 0,03-0,07 см.

Серп належить до яскравих і більш вцілілих зразків знарядь праці, які стародавні мешканці використовували у землеробстві, зокрема, для збору врожаю або в інших сферах господарської діяльності.

З’явився серп у цій місцевості у скіфський період ранньозалізного віку, приблизно VII – III тис. до н.е. Район, де його було знайдено у зазначений час був густо заселеним. Тут функціонувало городище, понад 10 невеличких селищ і курганний могильник. Цікавий цей район і тим, що тут проживали представники двох різних культурних світів: лісостепової Скіфії та Поліської Невриди. До перших науковці відносять пам’ятки так званого могилянського типу, а до останніх – пам’ятки, які залишили племена милоградської культури.

Такі знахідки як серп, на мою думку, мають важливе значення для об’єктивного вивчення і висвітлення стародавньої історії міста. Просимо усіх, хто не байдужий до минулого Житомира, здавати до обласного краєзнавчого музею знайдені на території міста та його околиць стародавні предмети.

25.03.2012

Олександр Тарабукін

Крем’яний серп скіфського часу з Соколової гори в Житомирі

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #384d77;background-size: initial;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 180px;}