Лампа Б.Тена

Щоб вам не було дуже сумно на карантині, пропонуємо зазирнути за лаштунки наших колекцій, показати ті предмети, які не увійшли до основної експозиції, але, тим не менше, є цікавими і заслуговують на те, щоби ми вам про них розповіли і показали.

Лампа Б.Тена

Сьогодні вашій увазі представлено один предмет з колекції, що зберігається у фондах #краєзнавчого, а саме – лампа Бориса Тена (Миколи Хомичевського), що залишилося у спадок від Софії Аполлонівни Косової.

Що саме являє собою ця лампа?

Лампу передано до фондів #краєзнавчого у 1983 р. братом Б. Тена  Д.В. Хомичевським.

Виготовлена наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. Лампа настільна, електрична, складається з металевої основи, близької до овальної форми (прямокутної, зі округленими кінцями), ніжки, абажура, в середині якого попарно розташовані 4 лампочки. Абажур – трапецієвидної форми, виготовлений з металу та матового скла. На склі – графічні зображення людей.

Конструкція лампи дещо змінена колишніми власниками: у верхній частині абажура, над лампами, закріплено металеву сітку, яка перекриває отвір.

Металеві частини лампи розписані квітковим орнаментом по білому тлі масляними фарбами. З високою долею ймовірності можемо припустити, що розпис по лампі було зроблено саме С.А. Косовою, яка займалася декоративно-ужитковим мистецтвом, мала неабиякий хист до виготовлення різних поробок (з каменю, мушлі, сухих гілок) та малювання (її роботи зберігаються у #краєзнавчому, та Житомирському обласному літературному музеї).

Електричний шнур та вилку замінено на вироби к. ХХ ст.

В абажурі – 4 вертикальні вставки. Саме вони є найпривабливішими та цікавими.  Вставки прямокутної форми з матового скла, з рельєфним зображенням поодиноких постатей у класичному вирішенні – мадонна, юнак-мисливець з рушницею та ін. Техніка, в який виготовлено зображення, наразі не використовується, тому можемо лише припустити, що це так звана техніка «трансліт». Для створення подібних зображень використовувалось литво. У форми заливалося скло, яке в місцях створення зображень було більш тонким, ніж тло. Під час підсвічування лампою на тонких шарах скла з’являвся малюнок. Така лампа є досить унікальною і рідко зустрічається.

Жанна Задерій
старший науковий співробітник
Житомирського обласного краєзнавчого музею

 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #384d77;background-size: initial;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 180px;}