Проблеми і перспективи археологічного вивчення стародавнього Житомира

15 березня 2013 р., на базі історичного факультету Інститут археології НАН України спільно з науковцями Житомирського обласного краєзнавчого музею та Житомирського державного університету ім. Ів. Франка, провели круглий стіл з питань археологічного вивчення історичної частини міста Житомира – Замкової гори.

Роботу круглого столу відкрив декан історичного факультету А.В. Шевчук.

Старший науковий працівник відділу досліджень, обліку і паспортизації об’єктів культурної спадщини Житомирського обласного краєзнавчого музею О.О. Тарабукін ознайомив учасників круглого столу з основними віхами в історії археологічного вивчення історичної частини міста. Окреслив участь і внесок у цьому процесі багатьох відомих науковців, серед яких В.Б. Антонович, С.С. Гамченко, І.І. Ярмошик та інші. Звернув увагу на сучасний стан і проблеми збереження археологічних об’єктів у місті.

З результатами археологічних досліджень на Замковій площі у 2011 р. ознайомили науковці Інституту археології НАН України, керівник Житомирської археологічної експедиції А.В. Петраускас та начальник розкопу В.О. Крижановський. Під час доповіді демонструвалися світлини процесу досліджень, виявлених об’єктів та цікавих знахідок. Серед останніх, особливий інтерес представляють уламки ранньокружального посуду VIII, ІХ – початку Х століть, які вперше виявлено поза межами дитинця. Активну участь в опрацюванні матеріалів археологічних досліджень на Замковій площі брали студенти історичного факультету Житомирського державного університету ім. Ів. Франка під керівництвом М.В. Хададової.

Під час роботи досить активно обговорювалися питання, пов’язані з проблемами та перспективами подальшого вивчення території стародавнього Житомира. З досвідом організації робіт по вивченню середньовічних міст в Україні, проблемами і шляхами їх вирішення, поділилася старший науковий співробітник Інституту археології, кандидат історичних наук Л.І. Віногродська.

Г.П. Мокрицький, голова Житомирської обласної організації українського товариства охорони пам`яток історії та культури, окреслив коло проблемних питань, пов’язаних з організацією і фінансуванням робіт з археологічного дослідження території Житомира.

Учасники круглого столу одностайно підтримали думку про необхідність відновлення археологічних досліджень у місті, спільно підготували проект звернення до органів виконавчої влади з означеного питання.

Науковці в рамках заходу також ознайомилися з археологічним кабінетом історичного факультету, музеєм історії університету, а також відвідали фотодокументальну виставку “З історії археологічних досліджень у м. Житомирі (1878-2012 рр.)”, присвячену 135-ти річчю з початку перших археологічних розкопок у місті, що днями була відкрита в одному з приміщень Житомирського обласного краєзнавчого музею.

  1. А.В. Шевчук, декан історичного факультету Житомирського державного університету ім. І. Франка, відкриває круглий стіл.
  2. А.В. Петраусках, керівник Житомирської археологічної експедиції, старший науковий працівник Інституту археології НАН України знайомить учасників круглого столу з результатами археологічних досліджень в Житомирі.
  3. В.О. Крижановський, начальник розкопу, працівник Інституту археології НАН України, підсумовує наслідки розкопок на Замковій площі у 2011 році.
  4. науковці Інституту археології НАН України вивчають знахідки виявлені під час розкопок на Замковій площі в Житомирі: зліва направо – Л.І. Віногродська, А.В. Петраускас, В.Г. Івакін, А.С. Яненко.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #384d77;background-size: initial;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 180px;}