Шолом з однострою юнаків Житомирської військової юнацької школи

Іноді музейні фонди дарують нам неочікувані сюрпризи. Не часто, але буває. В процесі підготовки до виставки або експозиції наукові співробітники шукають документи та музейні предмети, за допомогою яких можна показати той чи інший історичний період. Для цього вивчають історичні джерела, працюють в архівах, відбирають музейні предмети по фондовій картотеці. Але буває, що дуже потрібний музейний предмет не потрапляє до списку на експозицію, тому що при надходженні він був невірно атрибутований і записаний до книги надходжень і в картотеку.

Коли співробітники нашого відділу, в рамках підготовки до побудови нової історичної експозиції, фотографували групу зброї, то виявили шолом, який візуально визначили, як шолом Адріана.

Шолом кольору вохри, складається з чотирьох частин: металевої півсфери, до якої прикріплені передній і задній козирки, та гребеня, що прикриває вентиляційний отвір. У фронтальній частині шолома можна побачити залишки емблеми у вигляді ромба блакитного кольору, з зачищеною фарбою в центрі та поодинокими фрагментами жовтої фарби. В шоломі відсутній підшоломник та ремінь. В книзі надходжень записано, що «шолом металевий одержано від Губернського комітету охорони пам’ятників та старовини у 1919-1920 рр.». Для нашого відділу це була цінна знахідка.

Чим же цікавий цей шолом?

Шолом Адріана – це французький сталевий військовий шолом, розроблений генералом армії Огюстом Луї Адріаном. Перебував на озброєнні армій низки країн, починаючи з Першої світової війни (1914-1918).

У Російській імперії французький шолом з’явився в квітні 1916 року, коли цар Микола ІІ підписав угоду про взаємодопомогу з президентом Франції Пуанкаре. Згідно цієї угоди, російський експедиційний корпус з двох бригад був направлений на Західний фронт. Уніформа для бригад була російською, а озброєння і амуніція французького виробництва, в тому числі і шолом Адріана. Він мав тільки дві відмінності від французького – колір шолома був світлої вохри і фронтальна емблема була із зображенням герба Російської імперії.

У Франції було замовлено 2 000 000 шоломів, але в Росію було доставлено тільки 340 000 одиниць

Після Лютневої революції шолом Адріана використовували різні сторони збройних конфліктів. Зокрема, ними були екіпіровані солдати армії генерала Корнілова і деяких загонів Білої армії.

Під час Української національної революції 1917-1921 рр. цими шоломами комплектувались відділи Січових стрільців, більшість частин української армії такі шоломи не використовувала.

З січня 1919 року, після створення Житомирської спільної військової юнацької школи, шолом Адріана стає обов’язковим елементом однострою юнаків. Ось що писав з цього приводу засновник і перший начальник школи Всеволод Петрів (1883-1948): «Виводимо на якусь параду залоги міста Житомира старшинську і юнацьку півсотні у бойовому однострою, якого головною ріжницею від усіх інших є сталева каска французького взірця, на передній частині якої намальований світло-жовтою фарбою великий тризуб і стоять літери Ж.Ю.Ш.»

З інших джерел можна дізнатися, що тризуб і літери були намальовані на ромбі блакитного кольору. Збереглися фотографії юнаків школи в шоломах на параді  в м. Кам’янці-Подільському. При збільшенні фото на шоломах видно на ромбі тризуб і літери. На шоломі з фондів музею зберігся тільки ромб блакитного кольору, зображення тризуба і літери були дуже ретельно стерті в радянські часи, про це свідчать дрібні фрагменти жовтої фарби. Таким чином, можна з упевненістю стверджувати, що в музеї зберігається шолом з однострою юнаків Житомирської спільної військової юнацької школи. Не кожен музей може похвалитися таким раритетом часів Української революції.

У СРСР запаси французьких шоломів були передані у 1924 році до Червоної армії, де вони використовувалися до 1939 року. Шоломи були пофарбовані в колір хакі, а зверху прикріплена велика бляшана зірка.

 

 
 
 
 
 

Завідувачка історичним відділом
Родічева Ольга Василівна

 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #384d77;background-size: initial;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 180px;}