Виставка малюнків «Карл Сестер де Лаутерeкен»

18 березня у Житомирському обласному краєзнавчому музеї відкривається виставка малюнків створених художником Сестеро де Лаутерекеном у 1889 році. Завдяки проведеним фахівцями Національного науково-дослідного реставраційного центру України реставраційним заходам усі 41 малюнок С. де Лаутерекена з колекції Житомирського музею стали доступними для тимчасового експонування.

Виставка приурочена до двох ювілеїв – 100-рр. заснування у музеї Житомира художнього відділу у 1919 році та 130-рр. подорожі художника Київською та Волинською губерніями, результатом якої стали замальовки міських краєвидів.

Виставлена серія архітектурних краєвидів надійшла до Житомира у 1958 р. з Державного музею образотворчого мистецтва УРСР (тепер – Національний художній музей України).

Усі експоновані зображення, що створені в травні – вересні 1889 р., – надзвичайно цінний краєзнавчий, історичний та художній матеріал. Художник зберіг для нащадків зображення архітектурних пам’яток, міської забудови Житомира, Бердичева, Станишівки та Коростишева, які дозволяють глядачу зануритися в минуле теперішньої Житомирщини, дають відчути безпосередні враження художника від знайомства з новими для нього місцевостями. Мета автора малюнків достеменно не відома. Можливо він готував до друку альбом видів історичних місцевостей, яких чимало було створено в другій половині ХІХ століття. Можливо, планував видання художніх листівок – сувенірів. Але, в цей час фотографії великих міст і маленьких сіл, як документ і художній образ, витісняють видові малюнки з газет і журналів, поштових листівок. Автор дещо помилився в своєму намаганні конкурувати з фотографією, повторюючи широко розповсюджені фотографами об’єкти з тих самих ракурсів. Через це його замальовки здаються вторинними. Найбільш цікавими в серії експонованих малюнків стали невідомі за фотографіями нетипові зображення краєвидів, непоказних вуличок, втрачених архітектурних пам’яток, нові ракурси відомих на той час туристичних об’єктів. При очевидній фрагментарності серії та різному художньому рівні творів Сестеро де Лаутерекена кожен з них є дорогоцінне свідоцтво буття українських міст наприкінці ХІХ століття.

Виставка у Житомирському обласному краєзнавчому музеї створена з надією, що перший повний показ відреставрованих малюнків висвітлить більш повно за допомогою фахівців і зацікавлених відвідувачів постать загадкового художника – аматора Карла Яковича Сестеро де Лаутерекена.

Усі важливі матеріали від зацікавленої аудиторії будуть включені до каталогу його творів, запланованого до видання.

Виставка триватиме до 30 квітня 2020 року.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #384d77;background-size: initial;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 180px;}