Знак ордена «Virtuti Military» 5 ступеня

В колекції Житомирського обласного краєзнавчого музею зберігається військова нагорода  ХІХ ст. – срібний хрест з девізом «Virtuti Military», це російська військова нагорода у довідниках має назву «Польский знак отличия за военные заслуги» («Польська відзнака за військові заслуги»), орден «Virtuti Military» («Військової гідності» або «Військової доблесті») 1831р. 

Російського знака ордена «Virtuti Military» 5 ступеня для нижніх чинів. Розмір 30 мм. Срібло. 1831 р.

Після придушення Польського повстання 1830 – 1831 рр. за наказом російського імператора Миколи І цією відзнакою замість медалей нагороджували всіх учасників придушення польського заколоту в Польщі – від генералів до нижніх чинів. Нагорода була точною копією польського військового ордена «Virtuti Military» з тим же статутом. Це було зроблено спеціально для приниження національної гідності поляків. 

Сам польський орден «Virtuti Military» ( лат. «Військова доблесть») – найвищий польський орден за видатні бойові заслуги був заснований 22.06.1792 р. останнім польським королем Станіславом Августом Понятовським, як нагорода військовим, що відзначилися в ході війни з Росією. Спочатку ця нагорода мала вигляд медалі овальної форми, на лицьовому боці якої на чорній емалі в центрі був зображений білий польський орел, а на променях хреста – девіз розділений на чотири частини. На зворотному боці на променях хреста – латинська абревіатура «SARP» ( «Станіслав Август, король Польщі»). По центру у медальйоні зображений вершник на коні – герб Литви «погоня». Нижче – дата заснування ордена: «1792». Нагороди були виготовлені на Варшавському Монетному дворі. Серед нагороджених були генерали Юзеф Понятовський, Тадеуш Костюшко.

Знак ордена «Virtuti Military» 1792 р.

Юзеф Понятовський (1763 – 1813 рр.) – племінник польського короля Станіслава Августа Понятовського, маршал Франції, був видатним польським військовим та політичним діячем. Саме він командував польським військом в битві під Жилинцями у Волинському воєводстві (суч. с. Жилинці, Шепетівський район Хмельницької області), в ході якої переміг російське військо. На честь цієї перемоги польський король заснував орден «Virtuti Military». 

В експозиції нашого музею зберігається декілька портретів Юзефа Понятовського, великого патріота Польщі, який до останніх днів свого життя боровся за незалежність своєї батьківщини.

Наприкінці серпня – початку вересня 1792 р. був прийнятий статут ордену, згідно якого форма ордена була змінена на хрест, а сам орден отримав п’ять ступенів. Першими трьома ступенями були – Великий, Командорський і Кавалерський хрести, 4-му та 5-му відповідали золота та срібна медалі. Останні призначалися для нагородження нижніх чинів. 

Однак орден проіснував тільки кілька місяців. У тому же році король перейшов на сторону Тарговицької конфедерації, яка підтримувала Росію, орден був скасований. В 1793 р. Гродненський сейм відновив орден, а в 1794 р. він був знову заборонений польським королем. 

У 1807 р. французький імператор Наполеон I об’єднав частину польських земель у Варшавське герцогство. На чолі герцогства став саксонський король Фрідріх Август. Він своїм декретом 26.12.1806 р. знову відновив орден «Virtuti Military». З 1807 р. орден отримав назву «Wojskowy Księstwa Warszawskiego» ( «Військовий орден герцогства Варшавського»). Четвертому та п’ятому ступеню ордена стали відповідати Золотий і Срібний хрести замість медалей. У 1808 р. на ордені литовський герб був замінений латинським написом «Rex et Patria»  ( «Правитель і Вітчизна»). Дата «1792» була збережена.

З падінням Варшавського герцогства існування ордена припинилося. Однак у 1815 р. після приєднання Польщі до Росії, утворення Царства Польського Олександр І відновив орден. Він затвердив його статут, відповідно до якого орден отримав назву «Wojskowy Polski» («Польський військовий орден»). Орденом нагороджували учасників Російсько-французької війни 1812 р. та закордонних походів російської армії 1813-14 рр.

В 1830 – 1831 рр. у Польщі відбулося збройне повстання проти Росії. Польський Сейм 19.02.1831р. відновив первинну назву ордена «Virtuti Military» (орден «Військової доблесті»), а орденами зразка 1792 року керівники  повстання нагороджували найкращих його учасників. В їх числі був командир польської дивізії генерал-майор Юзеф Дверницький, загін якого деякий час діяв навесні 1831 р. на Волині. Однак невдовзі був оточений російськими військами та змушений  перейти австрійський кордон.

Всього поляками в період повстання було видано: 1 знак 2-го ступеня, 105 знаків 3-го ступеня, 1794 знака 4-го ступеня, 1963 знака 5-го ступеня. Знак 1-го ступеня не видавався.  

Микола І після придушення повстання  ліквідував орден, встановив замість нього «Польский знак отличия за военные заслуги». 7 листопада 1831 р. був виданий Височайший Указ, згідно якому «Польским знаком отличия за военные заслуги» (« Польська відзнака за військові заслуги ») нагороджувалися всі учасники придушення повстання у Польщі. Знак був точною копією « V. m. » з тим же статутом. Масове нагородження ним відбувалося 1831 – 1835 рр. Нагорода мала 5 ступенів. Знаком ордена І-го ступеню нагороджувалися головнокомандувач і корпусні генерали. Це був золотий хрест з розширеними променями, на кінцях – золоті кульки. На променях хреста вкритих чорною фініфтю, нанесений золотом орденський девіз «Virtuti Military». По центру хреста, в медальйоні з золотим обрамленням та зеленим лавовим листям, розміщений польський орел з скіпетром і державою. Хрест увінчаний короною європейського зразка. На зворотному боці хреста в центрі були поміщені латинський напис «Rex et Patria» «Правитель і Вітчизна» і дата «1831» (раніше на цьому місці була дата заснування ордена). На променях хреста –  літери «SARP» ( «Станіслав Август, король Польщі»).

В комплекті до знаку ордена 1-го ступеня йшла срібна восьмикутна зірка, з розміщеним на ній хрестом «Virtuti Military».  Знаком ордена 2-го ступеня нагороджувалися всі інші генерали. Це був золотий хрест, подібний 1-го ступеня, але меншого розміру. Носився він на шиї на вузькій орденської стрічці. Знаком ордену 3-го ступеня нагороджувалися штаб-офіцери. Він представляв собою хрест, подібний знаку 2-го ступеня, але без корони, який носився на грудях. Орденом 4-го ступеня нагороджувалися ротні командири, а з 19 листопада 1831р. і все обер-офіцери. Це був золотий хрест без фініфті, з тонкою чорною окантовкою по краях і чорними буквами девізу. Розмір знака становив 28 × 28 мм. Польський орел в центральному медальйоні був поміщений на червоному полі. Хрест носився на грудях. Знаком ордену 5-го ступеня нагороджувалися всі обер-офіцери. Знак був подібний до хреста 4-го ступеня, але срібний, розмір 28 × 28 мм. Поле на центральному медальйоні було срібним. Носився він на грудях, призначався для нагородження нижніх чинів. По указу від 25 червня 1834 р. нагородженню підлягали нестройові чини, в тому числі фельдшери, цирульники, а з 15 грудня 1837 р. – генерали, штаб -, обер – офіцери та нижні чини, які не приймали безпосередньої участі у воєнних діях, але перебували в військових підрозділах діючої армії. Указом від 2 травня 1857 р. хрест 5-го ступеня був прирівняний до російських медалей і носився в одному ряду з ними в порядку пожалування. Всього було видано знаків: 1-го ступеня – 14; 2-го ступеня – 188; 3-го – 1105; 4-го – 5219; 5-го – близько 100 тис. одиниць. Знаки 1 – 4 ступенів виготовлялися з золота, 5-го ступеня з срібла, зірка з срібла.

Таким чином, срібний хрест з колекції музею відноситься до «Польської відзнаки за військові заслуги» 5-го ступеню (рос. знак ордену «Virtuti Military»), вірогідно належав представнику нижніх чинів, який брав участь у придушенні Польського повстання 1830 – 1831 рр. Даних кому конкретно належала нагорода відсутні.

Польський орден «Virtuti Military» був відновлений указом Сейму Польщі від 01.08.1919 р. під назвою «Wojskowy Virtuti militari»  зі статутом 1792 р. (для 4-й і 5-го ступенів збережені зміни 1806). На реверсі напис  «Rex et Patria» («Правитель і Вітчизна») замінена написом «Honor i Ojczyzna» («Честь і Батьківщина»). Вручався за військові заслуги.

Науковий співробітник історичного відділу
Ілінбаєва І.А.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #384d77;background-size: initial;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 180px;}